Můžete se přihlásit se k odběru novinek a nic speciálního nezmeškáš.
x

Čaga sibiřská, Chaga - nejsilnější přírodní antioxidant na světě

Obsah článku

1. Co přináší tato zázračná houba? Co je to čaga?
2. K čemu se čaga využívá cagasibirska?
3. Čaga se může použít při problémech?
4. Jaké spektrum vitamínů obsahuje čaga?
5. Jaké jsou účinky Čagy sibiřské?
6. Vedlejší účinky čagy?
7. Jak dlouho užívat čagu?
8. Kde roste Čaga Sibiřská?

 

 

Co přináší tato zázračná houba?

 

Chaga (čaga) je houba, která roste na kmenech stromů, většinou stromech břízy. Tento druh houby roste na kůře břízy v chladném prostředí, jako je severní Evropa, Sibiř, Rusko, Korea, severní Kanada a Aljaška.


Čaga je populární zejména na Sibiři a v jiných částech Asie. V Rusku a jiných zemích Evropy je používána jako tradiční lék k posílení imunity a zlepšení celkového zdraví.


Některé látky, které obsahuje, mají vysoké antioxidační účinky, díky kterým je schopna snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

 


K čemu se čaga využívá?

 

V západním světě je čaga stále populárnější pro její zdraví prospěšné účinky. Lidé ji využívají při léčbě srdečních chorob, cukrovce a dokonce i rakoviny, ale zatím nejsou dostatečné vědecké důkazy na podporu tohoto použití.

 

Čaga se strouhala na jemný prášek a připravoval se z ní bylinkový čaj.

 

V současnosti je dostupná nejen jako čaj, ale také ve formě prášku či kapslích. Čaj z čagy může být smíchán iv kombinaci s jinými houbami nebo bylinkami.

 

U čegu se předpokládá, že své léčivé účinky uvolňuje při užívání s teplou nebo studenou vodou.

 

Chci vyzkoušet tekutou ČAGU

Čaga liquid 30ml

 

 

Kdy můžeme využít Čagu sibiřskou?

 

 • imunitný systém
 • rakovina prsu a dělohy
 • zánět a rakovina žaludku
 • pomoc při cukrovke
 • úzkost a stres
 • analgetické účinky
 • různá autoimunitní onemocnění
 • onemocnění dvanáctníku, slinivky břišní a sleziny
 • vypadávání vlasů
 • artritida
 • žaludeční vředy
 • zánět a rakovina jater
 • Crohnova nemoc a další…

 

Houba čaga je bohatá na široké spektrum vitamínů, minerálů a živin, včetně:

 • vitamíny B-komplexu
 • vitamín D
 • draslík
 • rubidium
 • aminokyseliny
 • vláknina
 • měď
 • selen
 • zinek
 • železo
 • mangan
 • hořčík
 • vápník

 

Výzkumy ohledně zdravotních benefitů této houby stále probíhají, ale některé vědecké studie naznačují, že extrakt z čagy může poskytnout několik zdravotní přínosy.

 

Čaga sibírska roste na strome

 


Účinky Čagy sibiřské

 

1. Posiluje imunitní systém a bojuje proti zánětům
2. Zpomaluje proces stárnutí
3. Snižuje riziko srdečních chorob
4. Prevence a pomocník při léčbě rakoviny
5. Pomoc při léčbě cukrovky
6. Prevence infarktu
7. Zamezení vedlejších účinků při léčbě závažných chorob

 

1. Posiluje imunitní systém a bojuje proti zánětům

Zánět je odpovědí imunitního systému, že vaše tělo bojuje s nějakou nemocí. Ale někdy se může stát, že zánět přejde z krátkodobého záchvatu do chronického (dlouhodobého) zdravotního problému.


Chronická onemocnění, jako je raumatoidní artritida, je spojena s chronickým zánětem.


Nedávný výzkum naznačuje, že některé stavy, které se nepovažují za zánětlivé, včetně deprese, mohou být částečně způsobeny chronickým zánětem.


Čaga je schopna regulovat produkci cytokinů, a tím může pomoci zánět utlumovat. Čaga stimuluje bílé krvinky, které jsou nezbytné pro boj proti škodlivým bakteriím nebo virům.


Ve studii na myších extrakt z chagy snížil zánět a poškození střev inhibicí zánětlivých cytokinů.

 

2. Zpomaluje proces stárnutí

Fyzické příznaky stárnutí způsobuje oxidační stres. Vrásky, ochablá kůže nebo šedivé vlasy jsou průvodci procesu stárnutí.


Dlouhé slunění, znečištění a jiné faktory vytvářejí velké množství volných radikálů, které ovlivňují nejen pokožku, ale i naše tělo celkově a urychlují proces stárnutí.


Větší přísun antioxidantů, které volné radikály neutralizují, teoreticky mohou proces stárnutí zpomalit, dokonce jeho viditelné známky zvrátit.


Čaga a její příznivá účinnost při překonávání oxidačního stresu naznačuje, že by mohla být účinná i při zpomalování stárnutí.

 


Chci vyzkoušet Čaga kapsle

Čaga kapsule 90ks

 

 

3. Snižuje riziko srdečních chorob

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem srdečně-cévních chorob. Velké množství antioxidantů, které houba čaga obsahuje mohou snižovat LDL, takzvaný „špatný“ cholesterol. Proto by čaga mohla být užitečná i jako prevence srdečních onemocnění.

 

4. Prevence a pomocník při léčbě rakoviny

Klinické studie na zvířatech ukazují, že čaga může zabránit a zpomalit růst rakoviny. Ve studii na myších s rakovinou vedly doplňky čagy k 60% snížení velikosti nádoru.


Ve zkumavkové studii extrakt z chaga zabránil růstu rakoviny v lidských jaterních buňkách. Podobné výsledky byly pozorovány u rakovinových buněk plic, prsu, prostaty a tlustého střeva. Předpokládá se, že za protirakovinný účinek čagy vděčíme vysokým množstvím antioxidantů, které obsahuje.


Čaga obsahuje zejména antioxidant triterpen, který ve vysokých koncentracích může pomoci rakovinné buňky zabíjet – ukázala studie.

 


Čaga sibírska

 

5. Pomoc při léčbě cukrovky

Studie na potkanech z roku 2006 zjistila, že čaga může snížit hladinu cukru v krvi. Hlodavci měli byli obézní a měli cukrovku, po 8 týdnech pojídání hub čaga se hladina cukru v jejich krvi snížila.


I když zatím studie neproběhla na lidech, tento výsledek výzkumu na zvířatech naznačuje k velkému potenciálu čagy jako alternativní léčbě cukrovky.

 

6. Prevence infarktu

Oxidační stres je jeden z faktorů, který přispívá k vysokému krevnímu tlaku. Lidé, kteří mají

vysoký krevní tlak jsou náchylnější k srdeční zástavě, infarktu nebo mrtvice a jiných kardiovaskulárních problémů.


Bohaté množství antioxidantů v čegu mohou prospět ke snížení vysokého krevního tlaku, a tak předejít možným srdečním onemocněním.

 

7. Zamezení vedlejších účinků při léčbě závažných chorob

I když mnoho výzkumů již proběhlo, je zapotřebí dalších k tomu, aby se mohla čaga dostat do povědomí většího množství lidí, a hlavně těch, kteří jí pomoc potřebují.


Výzkum je stále v plenkách, ale pokud se chaga ukáže jako účinná v boji proti nemocem, jako je rakovina a artritida, mohla by být alternativou k tradiční léčbě.


Léčba lidí houbami chaga by jim mohla zabránit v pociťování vedlejších účinků jiných léčebných postupů, jako je chemoterapie, ozařování a různé léky předepsané pro chronická onemocnění.

 

Když vás léčivá houba ze Sibiře zaujala a cítíte, že může zlepšit kvalitu vašeho života, můžete si ji objednat od nás na této stránce. Přejeme vám hodně zdravíčka.

 

 

Možné vedlejší účinky čagy?

 

 1. Alergické reakce: Někteří lidé mohou být alergičtí na čagu, a proto by měli být opatrní při její konzumaci. Alergické reakce mohou zahrnovat svědění, vyrážky, otoky nebo dokonce potíže s dýcháním.
 2. Interakce s léky: Čaga může ovlivnit účinnost některých léků. Osoby užívající léky by měly konzultovat se svým lékařem před zahájením pravidelného užívání čagy, aby se předešlo nežádoucím interakcím
 3. Problémy s trávením: Někteří lidé mohou zažít problémy s trávením, jako jsou nevolnost, průjem nebo nepříjemné pocity v žaludku. To ovšem nemusí platit pro každého, a mnozí lidé konzumují čagu bez výrazných trávicích problémů.
 4. Účinky na krevní tlak: Čaga může ovlivnit krevní tlak, proto by lidé se stávajícími problémy s tlakem měli být opatrní a konzultovat s lékařem.
 5. Účinky na cukrovku: Někdy se uvádí, že čaga může ovlivnit hladinu cukru v krvi, proto by diabetici měli konzultovat se svým lékařem před zahájením užívání čagy.

 

Před zahájením jakéhokoli nového stravovacího doplňku, včetně čagy, je vždy nejlepší konzultovat se svým lékařem. Také je důležité dodržovat doporučené dávky a sledovat jakékoli nežádoucí reakce. Individuální reakce na čagu může být různá, a proto je důležité být obezřetný a pozorný na své tělo a jeho reakce.

 

 

Jak dlouho užívat Čagu?

 

Délka užívání čagy může záviset na několika faktorech, včetně vašich zdravotních cílů, individuálních reakcí a kvalitě čagy, kterou používáte. Zde jsou některé obecné směrnice:

 

Krátká období pro podporu imunity 
Máte-li zájem o krátké období podpory imunity nebo potřebujete zvláštní podporu během období stresu nebo nemoci, můžete konzumovat čagu po dobu 2 až 4 týdnů.

 

Prevence a podpora celkového zdraví
Pokud je vaším cílem podpora celkového zdraví, můžete čagu konzumovat pravidelně v nižší dávce po delší období. Mnoho lidí zahrnuje čagu do své běžné stravy jako prevenci a podporu celkového blahobytu.

 

Individuální reakce
Každý organismus je jedinečný, a proto je důležité sledovat své vlastní reakce a potřeby. Pokud začnete užívat čagu a pozorujete pozitivní účinky, můžete pokračovat v jeho užívání na základě vašich individuálních potřeb.

 

Pravidelné přestávky
I když čaga má mnoho potenciálních zdravotních výhod, někteří lidé mohou preferovat pravidelné přestávky od užívání doplňků. Občasné přestávky mohou umožnit těla k regeneraci a zabránění možné adaptaci.

 

Konkrétní zdravotní podmínky
Pokud máte konkrétní zdravotní problémy nebo užíváte léky, měli byste se konzultovat se svým lékařem ohledně vhodného trvání užívání čagy. Některé zdravotní stavy nebo léky mohou vyžadovat individuální přizpůsobení.


V každém případě je doporučeno konzultovat se svým lékařem před zahájením užívání čagy, aby se zjistilo, zda je to pro vás bezpečné a vhodné. Lékař vám může poskytnout přesnější rady v souvislosti s délkou užívání a doporučenou dávkou, přičemž zohlední váš individuální zdravotní stav.

 

 

Kde rastie Čaga Sibírska?

 

Čaga, vědoměji známá jako Inonotus obliquus, je hub, která přirozeně roste v boreálních nebo subarktických oblastech. Sibiř je jednou z oblastí, kde se čaga často vyskytuje. Zde jsou některá konkrétní místa v Sibiři, kde je čaga často nalezena:

 

Bajkalský region

Okolí Bajkalského jezera v Sibiři je známé svou přírodou a bohatstvím divoce rostoucích rostlin, včetně čagy. Lesy v okolí jezera mohou poskytovat vhodné prostředí pro růst a vývoj čagy.

 

Jih Sibiře

Lesy na jihu Sibiře, například v oblasti Altaj, jsou dalším potenciálním místem pro nalezení čagy. Klimatické podmínky a přírodní prostředí v této oblasti mohou podporovat růst této houby.

 

Severní oblasti

Severnější oblasti Sibiře, kde panuje subarktické nebo arktické podnebí, mohou být ideálním prostředím pro růst čagy. Studené teploty a přítomnost boreální tajgy vytvářejí vhodné podmínky pro tuto houbu.

 

Čaga je často spojena s březou, protože často roste na březových stromech. Může se vyskytovat na odumřelé části stromu, a čím starší strom, tím větší je pravděpodobnost nalezení čagy. Čaga se někdy nachází i na jiných druzích stromů, ale bříza je jejím nejtypičtějším hostitelem.

 

Při sběru čagy je však důležité dodržovat místní předpisy a zákony týkající se ochrany přírody, aby se zajistila udržitelnost a ochrana divoce rostoucích populací čagy.

 

Pokud vás toto téma zajímá a jste v ní "doma", rádi byste něco doplnili či opravili, kontaktujte nás emailem laherba@laherba.cz děkujeme a přejeme hezký den :-)

 

 

"Léčivá síla čagy"

logo

 

ZDROJE:

1 Diao, B. Z., Jin, W. R., & Yu, X. J. (2014). Protective Effect of Polysaccharides from Inonotus obliquus on Streptozotocin-Induced Diabetic Symptoms and Their Potential Mechanisms in Rats. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2014, 841496. https://doi.org/10.1155/2014/841496 

 

Youn, M. J., Kim, J. K., Park, S. Y., Kim, Y., Park, C., Kim, E. S., ... Park, R.(2009). Potential anticancer properties of the water extract of Inonotus [corrected] obliquus by induction of apoptosis in melanoma B16‐F10 cells. Journal of Ethnopharmacology, 121, 221–228. 

 

Kim, Y. O., Park, H. W., Kim, J. H., Lee, J. Y., Moon, S. H., & Shin, C. S. (2006). Anti-cancer effect and structural characterization of endo-polysaccharide from cultivated mycelia of Inonotus obliquus. Life sciences, 79(1), 72–80. https://doi.org/10.1016/j.lfs.2005.12.047 

 

Prohlášení o odpovědnosti
Informace uváděné na tomto webu slouží pouze pro vzdělávací účely. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu. Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje užívání omamných a psychotropních látek.Palo Santo: Starodávný dar přírody pro moderní život

V posledních letech se Palo Santo stalo synonymem pro čištění prostoru a meditační rituály po celém světě. Tento posvátný dřevěný produkt, který pochází z Jižní Ameriky, je oblíben nejen pr...

Rapé a posvátný tabák

Nikotin může být v našem moderním světě široce zneužívanou látkou, ale pro mnoho domorodých kultur Ameriky je tabák posvátnou rostlinou, o které je známo, že čistí jednotlivce i obřadní pro...

Kambo žaba - medicína z Amazonského pralesa

Kambô, také známá jako „žabí vakcína“, je kožní výměšek žáby Philomeduse bicolor, původem z amazonského deštného pralesa. Kambo, sekret z amazonskej žaby Phyllomedusa bicolor (známej tiež ak...

Konopí jako pomocník s bolestí

Konopné kanabinoidy nám pomáhají s bolestí

 

Cannabis sativa má dlouhou historii lékařského použití. První záznamy byly nalezeny v egyptském lékařském papyru z období kolem roku 1550 př.n. l....