Můžete se přihlásit se k odběru novinek a nic speciálního nezmeškáš.
x

Od Rapé k Mapacho: Odhalení obřadních a léčivých přínosů posvátného tabáku

Začátkem tohoto roku jsem měl první zkušenost s posvátným tabákem, když jsem se zúčastnil ceremoniální potní chýše, kterou vedla lakotská medicinka. Než jsme vstoupili do žhnoucího horkého stanu, kde jsme několik hodin seděli a potili toxiny, shromáždila asi patnáct účastníků do kruhu a vysvětlila, že před absolvováním obřadního obřadu, jako je tento, se tabák často používá jako prostředek k vystředění a přípravě. sebe na cestu před vámi.

 

"Unikátní na tabáku," vysvětlila medicinka, když procházela kolem sklenice tabáku rozemletého a zředěného ve vodě, "je to, že ve srovnání s jinými rostlinnými léky vás tabák uzemňuje i stimuluje." Tato rozporuplná kombinace uzemňovacích a povznášejících vlastností z něj dělá tak silný lék, vysvětlila. Čistí přebytečné energie a je mocným pomocníkem při stanovování záměrů, což je způsob, jakým jej domorodé kmeny Ameriky používaly více než tři tisíce let.

 

Tabák použitý při obřadu mé potní chýše nebyl stejný jako ten, který byste našli v krabičce cigaret z obchodu na rohu. Byla to Nicotiana rustica – to, co se v severní Amazonii nazývá mapacho a hlavní složka tabákového šňupacího tabáku známého jako rapé (vyslovováno „ha-peh“), který se vyskytuje v jižní Amazonce. Tato zvláště silná odrůda tabáku obsahuje až dvacetkrát větší množství nikotinu, jaké se nachází v různých tabákech používaných k výrobě cigaret, Nicotiana tobacum.

 

Existuje však nějaká vědecká podpora tvrzení, že tabák pomáhá při stanovování záměrů a odstraňování negativních energií? Většina výzkumů týkajících se tabáku se nepochybně zaměřuje na jeho celosvětově rozšířené zneužívání, souvislost mezi kouřením a rakovinou a plicními chorobami a hrozbu závislosti. Sotva se to zdá jako výroba duchovního nástroje, ale šamani, kteří používají tabák k obřadním účelům, vysvětlují, že zatímco jakákoli mocná rostlinná medicína má potenciál zneužívání, tabák – pokud je pěstován a sklízen zodpovědně bez použití pesticidů – může mít velké výhody. při použití v kontrolovaném rituálním prostředí. Pohled do výzkumu ukazuje komplexní vztah mezi tabákem a zdravím.

 

Ceremoniální použití tabáku


Jedním z nejběžnějších použití tabáku při obřadu je očista energetického pole člověka, jak jsme ho použili při mém obřadu – v podstatě k vyčištění duchovního vzduchu, abychom mohli stanovit záměry pro potní chýši. Každý jsme šňupali tabákovou šťávu mocným nádechem do každé nosní dírky. Nejprve šla levá nosní dírka, která představovala to, co jsme chtěli pustit, a pak pravá nosní dírka, která představovala to, co jsme chtěli vpustit do svého života. Pro mě bylo každé odfrknutí spojeno s intenzivním, okamžitým nárazem do nervového systému, následovaným pocitem, který jsem mohl popsat pouze jako robustní, ale lehký.

 

Jak vysvětlila lékařka, tabák je uzemňující i stimulující, což vysvětluje vyvážený, ale energický pocit, který ve vás zanechává. To je důvod, proč domorodé kultury Amazonie používají rapé z tabáku šňupací tabák po generace jako předchůdce ayahuascových obřadů a jako iniciační duchovní očistu, která má člověku pomoci psychicky a emocionálně se připravit na cestu ayahuascou. Z podobného důvodu se také často používá tabák při obřadu ayahuasca v podobě cigaret mapacho. Spalování tabáku – jeho přeměna ze země na vzduch – slouží jako prostředek komunikace s duchovním světem a pomáhá chránit obřadní prostor před zlými duchy.

 

Léčivé složky tabáku


Jakákoli diskuse o léčivých účincích tabáku musí začít prohlášením, že nikotin je skutečně vysoce návyková látka a že užívání tabáku je spojeno s různými zdravotními problémy. Zatímco u rostlinných léků vždy existuje možnost zneužití, platí to zejména pro tabák vzhledem k návykovým vlastnostem nikotinu, a proto by se s jeho užíváním mělo zacházet s maximální opatrností a respektem. Jeho role jako posvátné rostliny u domorodých kmenů Ameriky je obřadní a strukturovaná a každý, kdo má zájem o užívání tabáku a léků, získá jeho výhody pouze tím, že přijme stejný pohled na respekt a opatrnost.

 

Harmala alkaloidy

 

Zvláště silná odrůda tabáku Nicotiana rustica obsahuje vysoké množství beta-karbolinů, včetně harmala alkaloidů harmane a norharmane. Tyto alkaloidy se také nacházejí v amazonské révě Banisteriopsis caapi, jedné z hlavních složek ayahuascy. Jsou to inhibitory MAO, které stimulují centrální nervový systém těla inhibicí hormonů, jako je serotonin a norepinefrin. Přítomnost těchto harmala alkaloidů podporuje důkazy, že tabák má antidepresivní vlastnosti podobné vlastnostem ayahuascy a dalších psychedelik. Tyto biochemické vlastnosti by pomohly vysvětlit pocit „uzemnění“, který zažívá mnoho lidí.

 

Je zajímavé, že alkaloidy harmala byly studiemi označeny za látky s neuroprotektivními a protirakovinnými vlastnostmi, což je v rozporu s mnoha studiemi v souvislosti s kouřením tabáku. I když pro tyto protichůdné výsledky neexistuje žádné jednoduché vysvětlení, někteří tvrdí, že negativní účinky tabáku spočívají v jeho dalších složkách, zatímco jiní obviňují industrializované zemědělství z tabáku a rozsáhlé používání pesticidů a chemikálií při výrobě cigaret.

 

Nikotin

 

Není pochyb o tom, že nikotin má silnou pověst jako vysoce návyková látka a jakékoli řeči o léčivých přínosech nikotinu by měly být tímto prohlášením předem vyloučeny. Studie však ukazují, že nikotin má některé účinky, které by mohly být využity pro léčebný přínos, včetně zvýšení průtoku krve do mozku a aktivace centrálního nervového systému těla. Jedna studie prokázala, že kouření nikotinu mělo pozitivní vliv na pozornost a kognitivní schopnosti lidí a tento stimulující účinek zanechává člověka soustředěného a bdělého.

 

Využití síly tabáku prostřednictvím rituálu


Zatímco tabák zůstává kontroverzní látkou – a má to dobrý důvod – dlouhodobé obřadní používání této posvátné rostliny nám napovídá, abychom se blíže podívali na to, jak můžeme využít její sílu k dobru, spíše než ke zneužívání a sebepoškozování. Mezi antidepresivními vlastnostmi harmala alkaloidů a stimulačními a zaostřujícími účinky nikotinu výzkum ukazuje, že tabák má ve svém léčivém arzenálu některé mocné složky. Pokud jde o tvrzení, že tabák může být nástrojem duchovní očisty a stanovení záměrů, vědecké důkazy jistě pokládají fyziologický základ, který zanechává člověka mentálně a emocionálně zakotveného a revitalizovaného.

 

Ale s mocí vždy přichází riziko a je důležité s tabákem zacházet opatrně. Pokud máte zájem prozkoumat léčebné využití tabáku, udělat to v obřadním prostředí se šamanem, léčitelem nebo jiným zkušeným praktikem je ideální způsob, jak se seznámit s jeho dlouholetým posvátným používáním. Pokud se chcete dozvědět více o výhodách posvátného tabáku, můžeme vám odpovědět na vaše otázky a pomoci najít ten správný lék pro vaše potřeby.

 

Haux Haux!

 

Děkujeme krásnému článku psychedelictimes.com

 

Prohlášení o odpovědnosti
Informace uváděné na tomto webu slouží pouze pro vzdělávací účely. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu. Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje užívání omamných a psychotropních látek.11 letý indigový chlapec o změnách na Zemi - 2. část

97. A pokud nesouhlasím? Pokud jsem proti tomu, aby 91 % z lidí zemřelo? Pokud je miluji takové, jací jsou, a nechci, aby začali být nemocní a umírali kvůli prostoru pro “dokonalejší lidí”? Můj...

Kambo žaba - medicína z Amazonského pralesa

Kambô, také známá jako „žabí vakcína“, je kožní výměšek žáby Philomeduse bicolor, původem z amazonského deštného pralesa. Kambo, sekret z amazonskej žaby Phyllomedusa bicolor (známej tiež ak...

Rapé a posvátný tabák

Nikotin může být v našem moderním světě široce zneužívanou látkou, ale pro mnoho domorodých kultur Ameriky je tabák posvátnou rostlinou, o které je známo, že čistí jednotlivce i obřadní pro...

Konopí a spiritualita - část 1.

Každý užívá konopí ve svých mnoha podobách pro jiné důvody a benefity. Ať už pro zdraví, relaxaci nebo jen ze zvyku. To nemění nic na faktu, že tato posvátná rostlinka má klíčový zesilující...