Můžete se přihlásit se k odběru novinek a nic speciálního nezmeškáš.
x

HHC. Co je to Hexahydrocannabinol?

Hexahydrokanabinol (HHC) je přirozeně se vyskytující fytokanabinoid nacházející se v rostlině konopí a je považován za méně významný kanabinoid. HHC je hydrogenovaný derivát delta-8 a delta-9 tetrahydrokanabinolu (THC). Ačkoli se přirozeně vyskytuje v Cannabis sativa v malých množstvích, lze jej vyrobit synteticky hydrogenací (přidáním molekulárního vodíku na dvojnou vazbu) extraktů z konopí. HHC lze vyrobit také z kanabidiolu (CBD).

 

Ačkoli o HHC není mnoho výzkumů nebo údajů, lidé uvádějí, že má euforické účinky podobné THC, což z něj činí psychoaktivní kanabinoid. Vzhledem ke své podobnosti s THC může mít HHC protizánětlivé, antiemetické vlastnosti (proti nevolnosti a zvracení) a stimulující chuť k jídlu, což je potenciálně velmi užitečné pro zvládání chronické bolesti, nespavosti a vedlejších účinků chemoterapie.

 

 

Co je Hexahydrocannabinol (HHC)?

 

HHC je kanabinoid v konopí, který je stejně jako kanabinol (CBN) vedlejším produktem rozkladu THC. HHC lze také vyrobit hydrogenací extraktů z konopí, což znamená, že se do THC přidají dva atomy vodíku (H2). Molekulární vzorec pro HHC je C21H32O2, zatímco molekulový vzorec THC je C21H30O2. Na rozdíl od delta-8 a delta-9 THC nemá HHC v cyklohexylovém kruhu žádné dvojné vazby. HHC je také strukturálně podobný nové složce konopí cannabiripsol.

 

Hexahydrokanabinol by se neměl zaměňovat se souvisejícími sloučeninami 9-Nor-9β-hydroxy-hexahydro kanabinol (9-Nor-9Beta-HHC), 9-hydroxyhexahydrokanabinol (9-OH-HHC) nebo 11-hydroxyhexahydrokanabinol (11-OH-HHC a 7-OH-HHC).

 

 

Jak Hexahydrocannabinol funguje

 

HHC se váže na kanabinoidní receptor 1 (CB1), ale se slabší afinitou než THC a má opojné a psychoaktivní účinky, ale mnohem méně než THC.

 

Dva enantiomery (páry sloučenin s přesně stejnou konektivitou, ale opačnými trojrozměrnými tvary) HHC: 9α-HHC a 9β-HHC. Enantiomer 9β-HHC je mnohem aktivnější a mohl by se vázat na receptory CB1 snadněji než 9α-HHC.

 

Další příbuzný kanabinoid, HHC acetát (HHC-O), je až 1,5krát silnější než HHC.

 

 

Potenciální zdravotní přínosy a využití HHC

 

Protože je HHC strukturálně podobný THC, může mít protizánětlivé, antioxidační a antiemetické účinky. To znamená, že HHC může být užitečné pro správu:

 • Chronická bolest, včetně neuropatické bolesti
 • Nespavost
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Nevolnost a zvracení
 • Křeče spojené se stavy, jako je roztroušená skleróza (MS)
 • Rakovina a vedlejší účinky chemoterapie
 • Potenciální rizika a vedlejší účinky

 

Jelikož je HHC omamná sloučenina, může mít některé nepříznivé účinky podobné THC. To zahrnuje závratě, sucho v ústech, červené oči, ztrátu paměti, úzkost, zvýšenou srdeční frekvenci, problémy s koordinací a pomalejší reakční doby. Protože je však HHC méně účinný než THC, tyto vedlejší účinky nemusí být tak výrazné.

 

Synteticky vyráběný HHC však může mít závažnější vedlejší účinky. Je to proto, že průmyslové procesy často využívají drsné chemikálie, které si mohou najít cestu do konečného produktu. Synteticky vyrobené produkty HHC také pravděpodobně obsahují vyšší koncentrace HHC ve srovnání s přírodním konopím, takže vyšší dávky mohou způsobit závažnější nežádoucí vedlejší účinky. Laboratorně produkovaný HHC by se dal říci, že je zcela odlišný od rostlinného HHC.

 

 

Kmeny s vysokým obsahem HHC

 

HHC je minoritní kanabinoid, který se v rostlině konopí vyskytuje jen zřídka. Může být obtížné najít odrůdy (kultivary) konopí s vysokým obsahem HHC. Nicméně kultivary konopí s vysokým obsahem THC mohou také obsahovat více HHC, protože konopí stárne a THC se rozkládá na HHC.

 

Některé kultivary s vysokým obsahem THC zahrnují:

 • Bruce Banner
 • Kush mincovny
 • Jahodový kašel
 • Bílý nosorožec
 • Gorila lepidlo #4

 

Často kladené otázky

 

Jak účinný je HHC?

 

HHC se váže na receptory CB1, ale ne ve stejné míře jako THC, což znamená, že je méně účinný než THC. Zprávy od uživatelů obecně popisují vysokou hladinu HHC jako někde mezi delta 8 a delta 9 THC a některé produkty HHC mohou být více opojné než jiné.

 

Co s vámi HHC dělá?

 

Většina toho, co víme o účincích HHC, je neoficiální. Uživatelé hlásí stejný soubor vedlejších účinků, které znají uživatelé delta 9 THC, pozitivní i negativní: euforie, relaxace, snížení stresu, snížení bolesti a zlepšení chuti k jídlu; nebo úzkost a paranoia, sucho v ústech, suché a červené oči, hlad a nespavost.

 

Zdroj informácií Leafwell

 

Prohlášení o odpovědnosti
Informace uváděné na tomto webu slouží pouze pro vzdělávací účely. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu. Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje užívání omamných a psychotropních látek.Čaga sibiřská, Chaga - nejsilnější přírodní antioxidant na světě

Obsah článku

1. Co přináší tato zázračná houba? Co je to čaga?
2. K čemu se čaga využívá cagasibirska?
3. Čaga se může použít při problémech?
4. Jaké spektrum vitamínů obsahuje čaga?
5. ...

Kaxinawa (Huni Kuin) kmen z Acré Brazílie

Kaxinawové (Huni Kuin) jsou původními obyvateli Brazílie a Peru. Jejich města leží podél řek Purus a Curanja v Peru a řek Tarauacá, Jordão, Breu, Muru, Envira, Humaitã a Purus. V peruánské ama...

Rapé a posvátný tabák

Nikotin může být v našem moderním světě široce zneužívanou látkou, ale pro mnoho domorodých kultur Ameriky je tabák posvátnou rostlinou, o které je známo, že čistí jednotlivce i obřadní pro...

Konopí jako pomocník s bolestí

Konopné kanabinoidy nám pomáhají s bolestí

 

Cannabis sativa má dlouhou historii lékařského použití. První záznamy byly nalezeny v egyptském lékařském papyru z období kolem roku 1550 př.n. l....